*DiL@N,iN ~ DüNYaSiNa ~ HoSGeLDiNiZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SiLaDaN GuRBeTe, GuRBeTTeN SiLaYa

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Çocukken Verdiği Cevaplar

YazarMesaj
DJ_DiL@N
Admin
Admin
DJ_DiL@N

Çocukken Verdiği Cevaplar Empty
MesajKonu: Çocukken Verdiği Cevaplar   Çocukken Verdiği Cevaplar Icon_minitimePtsi Tem. 28, 2008 4:48 pm

Çocukken Verdiği Cevaplar Bluebykainnaur8ff5kf6

ÇOCUKKEN VERDİĞİ CEVAPLAR

Bayezıd-i Bestami Hazretleri çocukken birgün cami avlusunda oynuyordu. Oradan geçmekte olan Şakik-i Belhi kendisini görüp;

-"Bu çocuk büyüyünce zamanın en büyük velisi olacak." buyurdu.

Yine bir gün hadis alimlerinden bir zat onu görünce çok hoşuna gitti. Zeka ve anlayışını ölçmek için sordu:

-"Güzel çocuk, namaz kılmasını güzelce biliyor musun?" Bayezıd-i Bestami de ona;

-"Evet. Allah dilerse becerebiliyorum." cevabını verince;

-"Nasıl?" diye sordu. Bayezıd-i Bestami de;

-"Buyur ya Rabbi! diyerek emrini yerine getirmek üzere tekbir alıyor, Kuran-ı Kerim'i tane tane okuyor, tazim ile rükuya varıyor, tevazu ile secde ediyor, vedalaşarak selam veriyorum." deyince, o zat hayran kaldı:

-"Ey sevgili ve zeki çocuk! Sende bu fazilet ve derin anlayış varken, insanların gelip başını okşamalarına niçin izin veriyorsun?" diye sordu. Bayezıd-i Bestami de;

-"Onlar beni değil, Allahü Tealanın beni süslediği o güzelliği meshediyodar. Bana ait olmayan bir şeyi dokunmalarına nasıl mani olabilirim?" cevabını verdi.

Çocukken Verdiği Cevaplar 62d90ac10b6886af9e0a9e3mp4

Çocukken Verdiği Cevaplar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-